Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScSuplovanie boli aktualizované
 • ISIC oznamy

  Aktualizovali sme sekciu ISIC oznamy.

 • Deň študentstva sme oslávili v Bešeňovej

  Gymnázium Dobšiná je škola, ktorá má v meste dlhú históriu, veď má úctyhodných 61 rokov. Za ten čas v nej zmaturovalo mnoho dnes už významných, úspešných ľudí. Z maturantov Gymnázia v Dobšinej sa stávali poslucháči rôznych vysokých škôl a po štúdiách sa mnohí z nich domov nevrátili, ale mnohí sa vrátili. Tu žijú, pracujú a vychovávajú svoje deti, z ktorých mnohé sa znova stávajú študentmi nášho dobšinského gymnázia.

  Súčasní študenti Gymnázia v Dobšinej majú aktívnu študentskú radu. Jednou z jej úloh je spestriť a zatraktívniť študentské roky podľa želaní svojich spolužiakov. Tohtoročný Deň študentstva si zaželali osláviť na nevšednom mieste.  Vybrali sa do Vodného Parku Bešeňová. Uskutočniť tento výlet bolo veľmi náročné, hlavne finančne, ale štedrosť úspešného podniku v meste, Mestských lesov Dobšiná pomohla uhradením veľkej časti cestovných nákladov. Potom sa už dalo ísť sa vyšantiť, tešiť sa celý deň vo vode, z vody a s vodou

  Všetci si uvedomujeme, že bez finančnej podpory by mnohé deti nezažili takýto atraktívny, aktívny, zábavný, zapamätateľný deň.  Pre deti z Dobšinej a okolia je vzácnosťou návšteva vodných atrakcií, je to aktivita, ktorá v našom okolí chýba. Ďakujeme za finančnú podporu a pochopenie Mestským Lesom Dobšiná, spol.s.r.o.

  „Dňa 21.11.2018 sa žiaci Gymnázia Dobšiná zúčastnili výletu do vodného parku Bešeňová. Výlet sme si veľmi užili a už sa nevieme dočkať kedy pôjdeme znova.“ (Miroslava Suchá)

  „Konečne sme išli na výlet. Ale ani trošku sme nečakali, že bude taký úžasný, ako výlet do Bešeňovej. To priestranstvo bolo obrovské. Bolo tam niekoľko bazénov, tobogánov a dokonca aj bazén z vlnobitím. Toľko zábavy sme už dávno nezažili. Škoda že sme museli odísť. Dúfam že tam v budúcnosti zase pôjdeme.“ (Miloš Macko Beluš)

  „Deti si užili rôzne tobogány a bazény. Boli aj na obede kde sa všetci skvelo najedli. Bolo veľmi dobre deti sa už nevedia dočkať kedy pôjdu znova.“ (Viktória Kotlárová)

  „Najlepšie boli tobogány. Do Dobšinej sme sa vrátili okolo šiestej. Poriadne sme si to tam užili.“ (Viktória Taisová)

  „Bolo tam 6 tobogánov a podľa mňa bol najlepší červený a žltý ale aj čierny bol pekný, boli tam rôzne pásiky a hviezdičky. Vlnobitie bolo každú hodinu. Určite sa všetkým páčilo. Ďakujeme.“ (Kristína Turicová)

  „Najviac sa mi páčilo vlnobitie a tobogány.“ (Peter Dunajský)

  „Najkrajšie v Bešeňovej boli tobogány.“ (Matúš Lakatoš)

  „Unavení žiaci z lietanie po tobogánoch, plávania a potápaní sa tu boli aj najesť. Výlet sa každému páčil a o tejto akcii sa bude ešte dlho hovoriť. Za podporu ďakujeme Mestským lesom, ktoré nám umožnili niečo také podniknúť a aj našej študentskej rade a pedagógom  ďakujeme za krásny zážitok dúfame, že nie posledný.“ (Kristína Fedorová)

  Všetci si uvedomujeme, že bez finančnej podpory Mestských lesov by mnohé deti nezažili takýto atraktívny, aktívny, zábavný, zapamätateľný deň.  Pre deti z Dobšinej a okolia je vzácnosťou návšteva vodných atrakcií, je to  aktivita, ktorá v našom okolí chýba. Ďakujeme za finančnú podporu a pochopenie Mestským Lesom Dobšiná, spol.s.r.o.

 • Chemické pokusy maturantov

  "Keď zlyhajú všetky pokusy, prečítaj si návod! " alebo zaujímavá chémia v podaní našich maturantov.

 • Zlato na okresnom kole vo florbale

 • Výstava Na ceste k slovenskej štátnosti

  Do galérie Výstava Na ceste k slovenskej štátnosti boli pridané fotografie.

 • Okresné kolo v stolom tenise

  Dňa 7.11.2018 sa konalo okresné kolo v stolom tenise. Našu školu reprezentovali Kristína Horká, Kristína Turicová a Viktória Gecelovská. K 1.miestu im srdečne blahoželáme :-)

 • (týž)deň vedy 2018

  Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Cieľom Týždňa vedy a techniky je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. Aj naša škola prispela k popularizácii vedy a techniky prostredníctvom prezentácií, rôznych vzdelávacích aktivít a pokusov. Počas tohto dňa boli dvere našej školy otvorené širokej verejnosti.

  Chemická sopka? Blesky v skúmavke? Bengálske ohne? Faraónove hady? Papier, ktorý nezhorí? Mágia či farebné zmeny pri redoxných reakciách? Môžeme zapáliť oheň vodou? Odpoveďami na tieto otázky boli fantastické pokusy našich maturantov pod vedením Ing. Renáty Turicovej. Leonarda da Vinciho si väčšina ľudí spája s obrazmi a sochami. Nie každý však vie, že bol aj vynikajúcim vedcom, vynálezcom, architektom a bádateľom. O jeho vynálezoch a návrhoch si tretiaci, vedení Mgr. Luciou Fafrákovou pripravili zaujímavé prezentácie, dokonca sme zostavili modely niektorých  jeho vynálezov.

  Ako vzniká zvuk, ako sa zapisuje na platne, vedia dnešné deti, čo je vlastne platňa a gramofón? Odpovede na tieto otázky dostali účastníci na prezentácii Mgr. Matúša Luxa Hudba z vinylu – ako a prečo, ich farby, veľkosti a tvary. V rámci témy Prírodné fenomény si žiaci kvarty s ich triednou Mgr. Miriam Liptákovou pripravili a odprezentovali na animáciách nielen im známe javy, ako zemetrasenie, sopky, polárna žiara, tsunami, ale aj tornáda, hurikány, podvodný ľadový dotyk smrti, undulatus asperatus, ohnivá dúha, diery v nebi a iné.

  Aké máte percento telesného tuku, aká je hladina cukru vo vašej krvi, máte dobrý tlak, viete si vypočítať BMI index? A viete, ako postupovať v situácii, keď potrebujete poskytnúť prvú pomoc spolužiakovi, kamarátovi, niekomu v rodine? Toto a mnoho iného ste mohli zažiť na stanovišti vedenom PaeDr. Monikou Leškovou a žiakmi septimy a oktávy s názvom Prvá pomoc. Veľmi zaujímavou a asi najviac netradičnou bola prednáška Mgr. Jána Kubaského na tému Lov naprieč storočiami. Účastníci sa dozvedeli informácie, ako sa vyvíjal lov od základného spôsobu obživy človeka až po jeho dnešné ponímanie ako záujmovej činnosti ľudí. Boli oboznámení s druhmi zbraní používaných pri love v historickom priereze, so zvieratami, ktoré pri love človeku pomáhajú, a tiež im bola priblížená etická stránka lovu a poľovníctva. Prítomní si dokonca mohli na ilustráciu pozrieť poľovnícke trofeje zveri žijúcej v našich zemepisných šírkach.

  No a keď ste chceli hravým spôsobom preniknúť do tajomstiev programovania a riadenia, tak pre vás bola pripravená praktická aktivita na vytvorenie funkčných modelov, ktoré ste si sami mohli naprogramovať pod vedením RNDr. Viery Hroncovej. Za aktívnu účasť ďakujeme zúčastneným študentom a pedagógom.

  Do galérie (týž)deň vedy 2018 boli pridané fotografie.

 • Exkurzia Osvienčim

  Do galérie Exkurzia Osvienčim boli pridané fotografie.

  "Those who do not remember the past are condemned to repeat it."

  George Santayana

   

  Dňa 5.11. 2018 sme sa my, starší žiaci gymnázia vybrali na exkurziu do Poľského mesta Osvienčim. O tomto meste je známe, že počas 2. svetovej vojny tu boli nacistickým Nemeckom vybudované koncentračné tábory. Tieto tábory boli rozdelené na 3 časti. Ako prvý sme navštívili Auschwitz, ktorý pôvodne slúžil ako vojenské kasárne a je situovaný priamo v Osvienčime. Pred vstupom do tábora sme videli známy nápis na bráne Arbeit macht frei, čo v preklade znamená „práca oslobodzuje“. Tento nápis je výsmechom pre milióny ľudí, ktorí tu našli svoju smrť. Pri prechádzaní týmto táborom nás sprevádzala pani, ktorá nám opisovala históriu, zatiaľ čo my sme sledovali pozostatky hrôzy ktorá tu ostala. Do tohto tábora bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí. Väčšina z nich boli ľudia židovského vierovyznania. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených a asi 900 000 deportovaných hneď po príchode poslali do plynových komôr alebo zastrelili. Najemotívnejšie miesta tohto tábora boli tie, kde sme z poza vitrín videli ľudské oblečenie, detské hračky či dokonca ľudské pozostatky. Príslušníci oddielov SS mali k zajatcom neľudský prístup, ponižovali ich a šikanovanie bolo na dennom poriadku. V tomto tábore pôsobil aj známy doktor Jozef Mengele, ktorý vykonával nemorálne experimenty na deťoch, tehotných ženách a na duševne postihnutých. Tieto experimenty nemali pre medicínu žiadny prínos a preto to považujeme za zbytočné mrhanie ľudskými životmi.

  Naša exkurzia pokračovala do druhého tábora – Birkenau. Tento tábor bol vybudovaný pre nedostatočnú kapacitu v prvom tábore. Nachádza sa v dedinke Brezinka, ktorá musela byť zrovnaná so zemou kvôli výstavbe. Tento tábor bol vystavaný samotnými väzňami a budovy skôr pripomínali stajne pre dobytok než ľudské obydlie. Zastavili sme sa pri vagóne, ktorý je ukážkou toho, v akých neľudských podmienkach boli ľudia prepravovaní niekedy aj niekoľko dní.

  Stáli sme na mieste, kde doslova nedávno prebiehala separácia ľudí na zdatných, schopných práce a tých, ktorí neboli nijako prospešní. A práve títo ľudia končili v plynových komorách. Bolo to veľmi emotívne, pretože nemecký doktor mávnutím ruky rozhodoval o živote a smrti nevinných ľudí. Na konci tejto cesty sa nachádzali pamätné tabule, na ktorých bolo vo viacerých svetových jazykoch napísané posolstvo pre ďalšie generácie.

  Posledné a zároveň najsmutnejšie miesto, boli ruiny plynových komôr. Nemci ich pred útekom stihli zničiť. Najhoršie na týchto miestach je, že tu nachádzali smrť úplne nevinní ľudia. Dnes si už nevieme predstaviť, aké hrôzy zažívali pri pohľade na smrť svojich blízkych, priateľov či spoluväzňov.

  Táto exkurzia bola pre nás náučná, no zároveň veľmi emotívna. Veľa z nás si nevie vysvetliť, ako je možné, že sa niečo také mohlo v minulosti diať a čo je schopný človek napáchať. Je veľmi dôležité pripomínať si hrôzy vojny ako výstrahu pre mladšie generácie aby sa takéto veci už nikdy neopakovali.

  Sofia Herčková, Anna Mihóková    

 • Halloween 2018

  Do galérie Halloween 2018 boli pridané fotografie.

 • (týž)deň vedy a techniky

  Gymnázium Dobšiná Vás srdečne pozýva na sériu prednášok a prezentácií pedagógov a žiakov pod názvom (Týž)deň vedy a techniky, ktorá sa uskutoční dňa 8.11.2018 vo vynovených priestoroch budovy gymnázia.

  Témy pripravených prednášok:

   

  • Hudba z vinylu - ako a prečo?
  • Hudba z vinylu - tvary, farby, veľkosti
  • Hravá chémia
  • Da Vinciho kód
  • Programovanie hrou v Robolabe
  • Prírodné fenomény
  • Lov naprieč storočiami
  • Nácvik prvej pomoci

  Začíname o 9:00. Tešíme sa na Vás!

 • Správna voľba povolania 2018

  Do galérie Správna voľba povolania 2018 boli pridané fotografie.

 • Beh ulicami obce Nižná Slaná

  Dňa 12.10.2018 sa konal II. ročník Behu ulicami obce Nižná Slaná pod záštitou starostu obce Nižná Slaná p. Ing. J. Vielohu s účasťou žiakov ZŠ s MŠ Mlynky - Biele Vody, ZŠ Dobšiná, Gymnázium Dobšiná, Detský domov Dobšiná, ZŠ Rejdová, ZŠ Gemerská Poloma a ZŠ s MŠ Nižná Slaná. Našu školu reprezentovala terciánka Kristína Turicová. Vo svojej kategórii získala 1. miesto. Srdečne blahoželáme :-)

 • Jesenná výstavka v kultúrnom dome

  Do galérie Jesenná výstavka v kultúrnom dome boli pridané fotografie.

 • Cezpoľný beh

  Dňa 25.9.2018 sa v Dobšinej konalo obvodné kolo v cezpoľnom behu. Naši športovci boli opäť úspešní. V kategórii žiačok ZŠ získala Kristína Turicová 2.miesto. Tím dievčat- Kristína Turicová a Janka Lachová získali tiež druhé miesto. Srdečne blahoželáme 😊Ďalej nás reprezentovali Viktória Gecelovská, Daniel Dovalovský, Boris Macko, Dávid Nagy a Lukáš Lacko. Ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme veľa ďalších športových úspechov. Ďakujeme aj p.p.Monike Leškovej za úspešné vedenie našich športovcov.

  Do galérie Cezpoľný beh boli pridané fotografie.

 • Gymnázium Dobšiná vo svete Minecraftu

  Naše gymnázium má svoju podobu aj vo svete kde nie sú žiadne osy, teda vo svete Minecraftu. Autorom videa je náš bývalý žiak, dnes už pán Ing. Ján Bezek (video bolo vytvorené v roku 2011). Pravda, po kompletnej renovácii budovy je niektoré jej zákutia už tažko spoznať. 

 • Biela pastelka

  Naša škola sa aj tento rok zapojila do projektu pre nevidomých a zrakovo hendikepovaných Biela pastelka. Žiakov oktávy v ustálenom zložení Kristína Vlčeková a Dominik Mol ste mohli v piatok, 21.9. stretnúť aj v uliciach Dobšinej. 

  Do galérie Biela pastelka boli pridané fotografie.

 • Nádhera pod zemou i nad zemou

  Do galérie Nádhera pod zemou i nad zemou boli pridané fotografie.

 • Perfektná vedecká show

  Do galérie Perfektná vedecká show boli pridané fotografie.

strana: