• Okresné kolo v stolom tenise

          • Dňa 7.11.2018 sa konalo okresné kolo v stolom tenise. Našu školu reprezentovali Kristína Horká, Kristína Turicová a Viktória Gecelovská. K 1.miestu im srdečne blahoželáme :-)

          • (týž)deň vedy 2018

          • Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Cieľom Týždňa vedy a techniky je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. Aj naša škola prispela k popularizácii vedy a techniky prostredníctvom prezentácií, rôznych vzdelávacích aktivít a pokusov. Počas tohto dňa boli dvere našej školy otvorené širokej verejnosti.

            Chemická sopka? Blesky v skúmavke? Bengálske ohne? Faraónove hady? Papier, ktorý nezhorí? Mágia či farebné zmeny pri redoxných reakciách? Môžeme zapáliť oheň vodou? Odpoveďami na tieto otázky boli fantastické pokusy našich maturantov pod vedením Ing. Renáty Turicovej. Leonarda da Vinciho si väčšina ľudí spája s obrazmi a sochami. Nie každý však vie, že bol aj vynikajúcim vedcom, vynálezcom, architektom a bádateľom. O jeho vynálezoch a návrhoch si tretiaci, vedení Mgr. Luciou Fafrákovou pripravili zaujímavé prezentácie, dokonca sme zostavili modely niektorých  jeho vynálezov.

            Ako vzniká zvuk, ako sa zapisuje na platne, vedia dnešné deti, čo je vlastne platňa a gramofón? Odpovede na tieto otázky dostali účastníci na prezentácii Mgr. Matúša Luxa Hudba z vinylu – ako a prečo, ich farby, veľkosti a tvary. V rámci témy Prírodné fenomény si žiaci kvarty s ich triednou Mgr. Miriam Liptákovou pripravili a odprezentovali na animáciách nielen im známe javy, ako zemetrasenie, sopky, polárna žiara, tsunami, ale aj tornáda, hurikány, podvodný ľadový dotyk smrti, undulatus asperatus, ohnivá dúha, diery v nebi a iné.

            Aké máte percento telesného tuku, aká je hladina cukru vo vašej krvi, máte dobrý tlak, viete si vypočítať BMI index? A viete, ako postupovať v situácii, keď potrebujete poskytnúť prvú pomoc spolužiakovi, kamarátovi, niekomu v rodine? Toto a mnoho iného ste mohli zažiť na stanovišti vedenom PaeDr. Monikou Leškovou a žiakmi septimy a oktávy s názvom Prvá pomoc. Veľmi zaujímavou a asi najviac netradičnou bola prednáška Mgr. Jána Kubaského na tému Lov naprieč storočiami. Účastníci sa dozvedeli informácie, ako sa vyvíjal lov od základného spôsobu obživy človeka až po jeho dnešné ponímanie ako záujmovej činnosti ľudí. Boli oboznámení s druhmi zbraní používaných pri love v historickom priereze, so zvieratami, ktoré pri love človeku pomáhajú, a tiež im bola priblížená etická stránka lovu a poľovníctva. Prítomní si dokonca mohli na ilustráciu pozrieť poľovnícke trofeje zveri žijúcej v našich zemepisných šírkach.

            No a keď ste chceli hravým spôsobom preniknúť do tajomstiev programovania a riadenia, tak pre vás bola pripravená praktická aktivita na vytvorenie funkčných modelov, ktoré ste si sami mohli naprogramovať pod vedením RNDr. Viery Hroncovej. Za aktívnu účasť ďakujeme zúčastneným študentom a pedagógom.

            Do galérie (týž)deň vedy 2018 boli pridané fotografie.

          • Exkurzia Osvienčim

          • Do galérie Exkurzia Osvienčim boli pridané fotografie.

            "Those who do not remember the past are condemned to repeat it."

            George Santayana

             

            Dňa 5.11. 2018 sme sa my, starší žiaci gymnázia vybrali na exkurziu do Poľského mesta Osvienčim. O tomto meste je známe, že počas 2. svetovej vojny tu boli nacistickým Nemeckom vybudované koncentračné tábory. Tieto tábory boli rozdelené na 3 časti. Ako prvý sme navštívili Auschwitz, ktorý pôvodne slúžil ako vojenské kasárne a je situovaný priamo v Osvienčime. Pred vstupom do tábora sme videli známy nápis na bráne Arbeit macht frei, čo v preklade znamená „práca oslobodzuje“. Tento nápis je výsmechom pre milióny ľudí, ktorí tu našli svoju smrť. Pri prechádzaní týmto táborom nás sprevádzala pani, ktorá nám opisovala históriu, zatiaľ čo my sme sledovali pozostatky hrôzy ktorá tu ostala. Do tohto tábora bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí. Väčšina z nich boli ľudia židovského vierovyznania. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených a asi 900 000 deportovaných hneď po príchode poslali do plynových komôr alebo zastrelili. Najemotívnejšie miesta tohto tábora boli tie, kde sme z poza vitrín videli ľudské oblečenie, detské hračky či dokonca ľudské pozostatky. Príslušníci oddielov SS mali k zajatcom neľudský prístup, ponižovali ich a šikanovanie bolo na dennom poriadku. V tomto tábore pôsobil aj známy doktor Jozef Mengele, ktorý vykonával nemorálne experimenty na deťoch, tehotných ženách a na duševne postihnutých. Tieto experimenty nemali pre medicínu žiadny prínos a preto to považujeme za zbytočné mrhanie ľudskými životmi.

            Naša exkurzia pokračovala do druhého tábora – Birkenau. Tento tábor bol vybudovaný pre nedostatočnú kapacitu v prvom tábore. Nachádza sa v dedinke Brezinka, ktorá musela byť zrovnaná so zemou kvôli výstavbe. Tento tábor bol vystavaný samotnými väzňami a budovy skôr pripomínali stajne pre dobytok než ľudské obydlie. Zastavili sme sa pri vagóne, ktorý je ukážkou toho, v akých neľudských podmienkach boli ľudia prepravovaní niekedy aj niekoľko dní.

            Stáli sme na mieste, kde doslova nedávno prebiehala separácia ľudí na zdatných, schopných práce a tých, ktorí neboli nijako prospešní. A práve títo ľudia končili v plynových komorách. Bolo to veľmi emotívne, pretože nemecký doktor mávnutím ruky rozhodoval o živote a smrti nevinných ľudí. Na konci tejto cesty sa nachádzali pamätné tabule, na ktorých bolo vo viacerých svetových jazykoch napísané posolstvo pre ďalšie generácie.

            Posledné a zároveň najsmutnejšie miesto, boli ruiny plynových komôr. Nemci ich pred útekom stihli zničiť. Najhoršie na týchto miestach je, že tu nachádzali smrť úplne nevinní ľudia. Dnes si už nevieme predstaviť, aké hrôzy zažívali pri pohľade na smrť svojich blízkych, priateľov či spoluväzňov.

            Táto exkurzia bola pre nás náučná, no zároveň veľmi emotívna. Veľa z nás si nevie vysvetliť, ako je možné, že sa niečo také mohlo v minulosti diať a čo je schopný človek napáchať. Je veľmi dôležité pripomínať si hrôzy vojny ako výstrahu pre mladšie generácie aby sa takéto veci už nikdy neopakovali.

            Sofia Herčková, Anna Mihóková    

      • Kontakty

        • Spojená škola, Zimná 96, Dobšiná, organizačná zložka Gymnázium, SNP 607, Dobšiná
        • 058 7941278
        • SNP 607, 04925 Dobšiná Slovakia
        • 42243271
        • 2023328241
        • Mgr. Ondrej Dovalovský
    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje