• Výskum - dentálna hygiena

• Už to je nejaký rok, čo sa o dentálnu hygienu zaujímam. Minulý roky som formou prednášok starostlivosť o chrup predstavil študentom nášho gymnázia a vysvetlil správne čistenie zúbkov na materskej škole. Keďže tento rok je pre mňa zlomový a hlásim sa na odbor stomatológie, tak som si povedal, že rozšírim svoj výskum o čosi ďalej.

Spočiatku to bola len myšlienka a ja som ju túžil pretransformovať do reality. Vytvoril som brožúru, v ktorej je vysvetlená správna starostlivosť o chrup pre zdravé a biele zuby. Ako som spomínal, túžil som to posunúť ďalej. Tak sa aj stalo. Oslovil som známych v Anglicku a v Malajzii. Od týchto zahraničných študentov som formou online dotazníka získal informácie pre medzinárodné porovnanie dentálnej hygieny. Práve o tomto bude moja tohtoročná práca. Na oplátku za spoluprácu som samozrejme na nič nečakal a moju brožúru som preložil do angličtiny a tak oboznámil zahraničných študentov a mladších žiakov o správnej dentálnej hygiene. Medzitým som na základnej škole, kde som študoval, žiakov druhého stupňa formou prednášok naučil, akou technikou čistiť zuby a medzizubné priestory. Aby som nezabudol na Česko a Slovensko, tak som taktiež oslovil pár známych, ktorí brožúru priniesli nielen do škôl v mestách Dobšiná, Šurany, Piešťany, Česká Třebová, Perná.

Ako  dopadlo medzi oslovenými Slovensko v porovnaní s Anglickom a s Malajziou? O tom Vás môžem, takto online, informovať po ukončení tohtoročnej biologickej olympiády.

Marian Turic, žiak VIII.A

• A Rockin’ Day of Science and Technology

• Naša škola na webe americko-austrálskej kapely The Dead Daisies!

Zdá sa, že náš (Týž)deň vedy a techniky stále doznieva. Krátky príspevok p.p. Luxa na svojom webe, aj keď trochu neskôr, zverejnila aj kapela The Dead Daisies, ktorej zakladajúci člen David Lowy má svoje korene..neuhádli by ste, vo Fiľakove! Logo kapely na box sete Live & Loder neďaleko znaku Slovenskej republiky tak zrazu naberá úplne iný význam :)